2021-ben már mindenki hallott a felhő alapú adattárolásról, azonban a feltörekvő cégeknél ritkán beszélünk róla. Sokan minden figyelmüket a saját weboldalra szentelik, és az adataik biztonságos tárolásáról szinte megfeledkeznek. Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük, hogy miért érdemes a felhőbe költözünk.

Mi az a felhő?

Mindenekelőtt beszéljük meg, hogy mit értünk felhő alatt. Ez egy online térben működő adatközpont, ahol van egy saját részünk. A hagyományos internetezők felhője 15, 50, 200 GB szokott lenni, amit valamelyik nagyobb márka neve alatt bérelnek ki. A havi díjért cserébe ebbe a központja tudják feltölteni a saját dokumentumaikat. Ha egyszer feltöltünk valamit, akkor azt bármikor elérjük a szerveren keresztül, és akár a közeli barátainkkal is megoszthatjuk. Léteznek nagyobb szerverek is, de ezeket a cégek szokták kibérelni. Most, hogy ismerjük a felhőt, nézzük, hogy milyen előnyei vannak a használatának.

Nem veszik el

Amikor valaki weboldalt vagy webáruházat nyit, akkor hajlamos újabb és újabb mappákat nyitni. Elkezdi rendszerezni a saját dolgait, és azokat a fájlokat, amik majd a weboldalra mennek. Lehet azonban bármilyen szuper számítógépünk, ha felmondja a szolgálatot, akkor az adatainknak is annyi. Tény és való, hogy nem gyakoriak a meghibásodások, viszont nem kéne ebben reménykedünk. Amikor hónapok óta a mappázós rendszert választjuk, és egyik reggel arra fogunk kelni, hogy mindennek nyoma veszett, akkor csak a bosszankodás marad. Viszont, ha mindenről a felhőben is készítettünk másolatot, akkor fellélegezhetünk.

Bármikor elérhető

A felhő alapú adattárolás legnagyobb előnye, hogy bárhol és bármikor elérhető. Csak és kizárólag internetre és egy okos eszközre van szükségünk, ami lehet telefon, tablet vagy számítógép. Ez eleinte nem tűnhet fontosnak, viszont amikor otthon felejtjük a készülékünket, akkor hálásak leszünk érte. Gondoljunk csak arra, hogy a gép halála után mindent letölthetünk egy új gépre, így pont ott folytathatjuk, ahol abba kellett hagynunk. Ráadásul így a nyaralásokra is magunkkal vihetjük.

Olcsóbb

Magánszemélyként eleinte nem lesz szükségünk a saját szerverre, viszont a nagyobb cégeknek igen. Az adattároláshoz nekik sem kell hatalmas vagyonokat költeniük, elég, ha előfizetnek egy csomagra. Ebben az esetben az iroda csendesebbé válik, a teljesítmény nem csökken, és folyamatosan gondoskodnak a stabilitásról. Ráadásul a havi díj sem olyan húzós, bár ez attól is függ, hogy milyen nagyságokban gondolkodunk.

Biztonságos?

A felhőben az a jó, hogy nem kell attól félnünk, hogy eltűnnek az adataink. Persze ehhez az is kell, hogy megbízható tárhelyt válasszunk. Innentől kezdve nem kell attól rettegni, hogy elhagyjuk a gépünket, esetleg attól, hogy betörnek a lakásba. A felhő megőrzi a fontos adatainkat. Ha ezt választjuk, akkor mindig figyeljünk a biztonságra.

A könnyen feltörhető jelszavak az adatainkba kerülhetnek, így nagyon fontos, hogy mindig résen legyünk. Az a legjobb, ha hosszú és különböző karaktereket tartalmazó jelszavakat használunk, amit nem osztunk meg senkivel. Ha biztosra akarunk menni, akkor fel évente lecseréljük.