Mint azt már megszokhattuk, a Google keresője hűen tükrözi a világ érdeklődési körét, így nem csoda, ha a koronavírus is toplistás helyezést ért el a keresőóriás beviteli mezőjébe bepötyögött kifejezések között. Mióta Magyarországon is megjelentek az első fertőzött betegek, azóta pedig még többen keresnek rá az influenza tüneteire, a koronavírus fertőzésre és ezek védekezésének és terjedésének különböző formáira.

Persze a megszaporodott keresésekre sokan azonnal keresőoptimalizálni kezdték az oldalukat, hogy minél előkelőbb helyre kerülhessenek ebben a népszerű témakörben. A gyakorlat azonban azt mutatta, hogy sok álhíreket terjesztő oldal és kattintásvadász portál került az élmezőnybe az első napokban, ezért a nagyobb cégek már is elkezdték tiltani és törölni ezeket a hamis rémhíreket vagy ál-gyógyulási megoldásokat kínáló oldalakat. A Google, a Facebook és az Apple is fellépett már a rosszindulatú vagy bevételcentrikus applikációk, blogok és weboldalak ellen.

Ezek érdeklik leginkább az embereket a koronavírussal kapcsolatban 

A koronavírussal már a Google Trends is foglalkozik és külön szekcióban gyűjtötte össze azokat a kérdéseket, amelyekre leginkább keresnek az emberek. A TOP 5 kérdés, amit a koronavírussal kapcsolatban feltettek (angol nyelven):

  1. Mi az a koronavírus?
  2. Hány ember halt meg koronavírusban?
  3. Hogyan készüljünk fel a koronavírusra?
  4. Hogyan kezdődött a koronavírus?
  5. Hogyan terjed a koronavírus?

Az embereket persze nem csak a vírus érdekli konkrétan, hanem az is, hogy hogyan védekezhetnek ellene vagy hogyan készülhetnek fel a közelgő járványra, ezért a Google azokat a kérdéseket is közzé tette, amik szorosan a vírussal kapcsolatosan tettek fel a keresőben az emberek:

  1. Mit kell raktározni a koronavírushoz?
  2. Mit kell tudni a koronavírusról?
  3. Mit tegyünk ha úgy érezzük, hogy elkaptuk a koronavírust?
  4. Mi a teendő a koronavírusra való felkészüléshez?
  5. Mit tehetünk a koronavírus megelőzésére?

Hiába nyilatkozott a WHO, hogy ez még nem világjárvány

Bár a koronavírus ellen a legegyszerűbb módon is védekezhetünk, ha gyakran mosunk kezet és kerüljük a tömegeket, valamint nem piszkáljuk a szemünket, orrunkat és szánkat, a kereső szerint az tapasztalható, hogy sokan pánikolnak a fertőzés miatt. A WHO már hivatalosan is bejelentette, hogy a koronavírus terjedése nem felel meg a világjárvány definíciójának, ennek ellenére minden egyes fertőzés és haláleset után megugrik a témakörre keresők száma.

A Google Trends szerint még mindig toplistásak Magyarországon a koronavírusos keresések. Ha nem is közvetlenül a koronavírus és annak gyógymódjai vagy elkerülése miatt, de a különböző hírek és fertőzések, esetleg lezárások és halálesetek kapcsán még mindig vezető szerep jut az online médiában a vírusnak. Jelenleg a Wizzair törölt járatai, az olaszországi karantén, a magyarországi fertőzöttek körül keresgélünk leginkább. De a koronavírussal kapcsolatos magyar Google keresések között megtaláljuk a térkép, a tünetek, a Vuhan, a fertőzés, az influenza és a járvány kifejezéseket is. SEO tekintetben hazánkban a Google Trends szerint a TOP 10 koronavírussal kapcsolatos lekérdezések az utóbbi időben ezek voltak:

  1. koronavírus térkép
  2. Magyarország koronavírusba
  3. időkép koronavírus
  4. hírek koronavírus
  5. koronavírus térkép időkép
  6. koronavírus Olaszország
  7. korona
  8. coronavirus
  9. koronavírus Magyarországon
  10. koronavírus tünetek

A vírussal kapcsolatosan hivatalos magyar tájékoztatás a https://koronavirus.gov.hu/ weboldalon található.